
Predavanja antropologije, ki so bila zame najboljša obvezna predavanja v celem življenju, do sedaj seveda. No, če slučajno mami tole bere, naj povem, da so bila tudi njena predavanja zelo prisrčna in predvsem poučna, le ne vem če so pustila pravi pečat:).
In če se vrnem na predavanja antropologije, ki jih bom sedaj malce opisala, vendar naj povem, da je pri tem opisu veliko moje osebne razlage. Predavateljica nam je govorila o spolu, kako so bila dela, tista ki so veljala za manj vredna ženskega spola. Naj poudarim meni se zdijo čisto vsi poklici častni, ampak enostavno so nekateri poklici etikirani. Naj omenim tri največkrat slišane, čistilka, medicinska sestra in tajnica. To so trije tipični primeri, da je bila ženska vedno manj vredna kot moški in zato so ''manj vredni'' poklici bili ženskega spola. Medicinska sestra je ženskega spola in njen nadrejeni je zdravnik in prav enako velja za tajnico, njen nadrejeni je direktor. Zakaj nista zdravnica in direktorica? Zato, ker smo bile ženske vedno manj vredne, vsi pogumneži so seveda moški: vojak, policaj, gasilec, sami hrabri možje.
Drugi primer, ki me je šokiral in ga do tistega dne sploh nisem opazila je ginekološka ordinacija. Ste opazile, da v vseh zdravstvenih domovih piše ordinacija za žene in takrat ko so to uvedli je bilo tudi tako mišljeno. To ni bila ordinacija za vse ženske, ampak samo za žene, ker pač ostale nimajo kaj delati na ginekološkem pregledu. (??!!).
Danes je 8. marec, ki ga v Sloveniji, po mojem mnenju, zmotno imenujemo dan žena. Velika večina si to prevaja, da je to dan poročenih žensk, ki so žene. Vendar gre za svetovni dan žensk, ki so ga prvič praznovali 19.3.1911 po nekaterih evropskih državah in na moje presenečenje tudi v Sloveniji, v Trbovljah. ZN so za svetovni dan žensk potrdili 8.3. in to šele leta 1977. In prav na ta dan leta 1957 so bile obeležene prve organizirane ženske demonstracije, ki so se v NY borile za večje mezde in proti nečloveškim delovnim pogojem v šivalnicah. Pobudo za svetovni dan žensk je dala nemška komunistka Clara Zetkin in prav njej se moramo zahvaliti, da se na ta dan spomnimo žensk, ki še vedno živijo v podrejenem položaju, brez pravic in jim poskušamo pomagati. S temi podatki sem vas želela samo spomniti na pravi pomen 8.marca, ki pomeni boj proti krivicam, proti obrednemu rezanju klitorisa ali boj proti kaznovanju posiljenih žensk, ki se jim tako tipično očita nečistovanje.
Verjetno sem lahko srečna, ker živim v državi v kateri lahko dosežem skoraj vse kot ženska, le kakšen delodajalec mi bo pod nos pomolil pogodbo s katero se bom morala zavezati, da v roku X let ne bom zanosila. In proti temu se borimo!